Seyirci koltuklarında
oturmayın!

PROJE BAZLI DÜŞÜNMEK, PROJE GELİŞTİRMEK VE UYGULAMAK İÇİN....

ŞİMDİ SIRA SİZDE!

 

"Yaşamı değiştiren deneyimler"

BELİRLENEN ETKİNLİKLERİN İŞLEYİŞİ VE GENEL AMAÇLARI

 

HAFTALIK PLANIN YAPILMASI

Her haftanın planı daha hafta başında tekrar gözden geçirilir ve düzeltmeler yapılırsa daha verimli çalışılabilir. Haftalık plan gözden geçirilirken herkese söz hakkı verilir ve yeni bir karar alınırken oylama yapılır. Herkesin ortak kararı olacağı için de insanların plana uyma ihtimalleri artar.

 

SÖYLEŞİ

Bireylerin sadece masa başı araştırmalarla kalmayıp, bu işin uygulama alanında olan deneyimli kişilerle iletişime geçmesi, o kişilerin gözlem ve deneyimlerinden yararlanması sağlanır, bu da öğrencilerin iş hayatları hakkında kendilerine bir yol haritası çizmesine katkı sağlar

 

KİTAP OKUMA SAATİ

İnsanların biraz rahatlamalarına ve iş dışında da bir şeyler yapmalarına, kendilerini iş ortamında bile her anlamda geliştirmelerine fırsat verir. Bir ya da iki saatlik bir kitap okuma tekrar çalışmaya başlamak için insanları motive eder.

İNGİLİZCE KONUŞMA KULÜBÜ

Ortak eğitimin ilk üç haftasında gönüllü arkadaşımızın sürdürmesi planlanan bu etkinlik daha sonraki haftalarda İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden gelecek olan stajyer öğrenciler ile devam ettirilebilir. Diğer öğrencilerin de katılımı ile beraber hem dışarıdan gelenlerin hem de kurum içerisindekilerin İngilizce gelişimine katkı sağlar.

 

STK BULUŞMASI

Çarşamba günü öğleden sonra yapılması planlanan etkinliğin temel amacı öğrencilerin her buluşmada farklı bir STK’nın işleyişi, çalışma prensibi, yürüttüğü projeler vb. hakkında bilgi edinmesini sağlamaktır. Bu sayede daha sonraki süreçte proje yazmaya devam edecek olan öğrenciler kimlerle iş birliği yapması gerektiğini kolaylıkla seçebilir.

 

FİLM GÖSTERİMİ

Perşembe günü öğleden sonrasında yapılmasını planladığımız film gösterimleri için bazı film önerilerinde bulunmuştuk. Bu önerilerden bazıları seçilerek izlenebilir ya da yeni önerilerde bulunulabilir. Filmden sonra da hep birlikte filmin bir eleştirisi ve değerlendirmesi yapılabilir. Bu film eleştirisinde grubu yönlendiren bir organizatörün olmasında ve belli bir süre sınırlaması getirilmesinde ve olabildiğince herkesin söz hakkı almasında fayda görüyoruz. Daha sonrasında bu filmin bir sonraki dönemde yeni gelen stajyer öğrencilere izletilip izletilmemesi konusunda da bir oylama yapılabilir.

 

HAFTANIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Haftanın değerlendirilmesi bir sonraki haftanın planlanmasına yardımcı olabilir. Eksikliklerin görülmesi ve nasıl düzeltilebileceğinin tartışılması hem grup olarak karar verebilme ve hareket edebilme becerisini artırır hem de sürecin iyileştirilmesine katkıda bulunur.

 

VATANDAŞ MUHABİRLİĞİ

Seçileçek bir uzmanın yönetmenliğinde olması planlanan vatandaş muhabirliğinin genel işleyişi her defasında ayrı bir konu belirlenerek o konuya ilişkin planlanan belli bir yerdeki bireylerin görüşlerini almaktır. Konuların belirlenmesi sürecinde toplumun hassas noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte gerekmedikçe kişisel hayata müdahale edilmemesi ve karar verme sürecini kendisinin yönetmesi amaçlanır. Bu sayede hem söyleşi yapılanlarn kendini aktif hissetmesi hem de stajyer arkadaşların bu süreci gözlemlemesi sağlanır.

 

PROJE GELİŞTİRME

Proje bazlı düşünme ve proje geliştirme çalışmaları ile sosyal sorunların çözümü için duyarlılık geliştirilecektir.

Bir yandan da içinde yer alınacak olan projelerin hazırlanmasına katılan gençlerin yurt içi ve yurt dışı deneyimlerini artırmaları sağlanacaktır.

Daha önce eğitimlerimize katılarak kendilerini geliştiren ve başarılı projeler yazan mentörler eşliğinde yeni ve kalıcı bir beceri sağlanmış olacaktır...

 

http://www.projefabrikasi.net/

www.siviltoplumsitesi.org

#AvrupaSosyalGelişimAkademisi

#AliUlusoy

happykidstr@gmail.com